Krytá plaváreň na Štiavničkách s 50m bazénom je po komplexnej rekonštrukcii otvorená od novembra 2010.

Rekonštrukčné práce sa začali 1. júna 2009 a trvali 17 mesiacov. Originálnym riešením je teleso 50-metrového plaveckého bazéna z nehrdzavejúcej ocele od rakúskeho dodávateľa Berndorf, aj s osvetlením pod vodou. Napätá vodná hladina na úrovni horného okraja bočných stien vytvára zvláštnu ilúziu priehľadnej sklenenej plochy. Voda z bazéna prepadáva cez postranné mriežky pozdĺž celého bazéna a očistená recirkuluje späť. Plavecký bazén spĺňa prísne normy európskej plaveckej federácie FINA, takže tu budú môcť byť aj medzinárodné plavecké súťaže. Hĺbka vody sa pohybuje od 1,1m do 2,1 m.

Nové sú aj detské bazény z nehrdzavejúcej ocele, tobogán, reštaurácia na poschodí a celé zázemie plavárne vrátane nových technológií v suteréne. Väčšina nových technológií je zabudovaná a skrytá pred zrakmi návštevníkov.

Rekonštrukcia trvala 17 mesiacov a stála približne 8 miliónov Eur. Prevádzkovateľ plánuje vybudovať nový saunový svet a rozšíriť parkovacie plochy. Po dohode so samosprávou bude môcť pokračovať projekt odstraňovania plaveckej negramotnosti detí i zvýhodnené programy pre športovcov a seniorov.

 

Krytá plaváreň na Štiavničkách má vynovené okolie

 

Je jednou z najstarších krytých plavární na Slovensku. 50-metrový bazén bol zrekonštruovaný v roku 2010. Dne sú súčasťou vonkajšieho areálu krytej plavárne na Štiavničkách nové parkovacie miesta, verejné osvetlenie, detské ihrisko s hojdačkami či športové prvky pre mládež a dospelých.

S komplexnou rekonštrukciou západnej a severnej časti areálu začalo mesto v júni 2021. Cieľom bolo vytvoriť zo zastaralej a nevyužívanej plochy, ktorá bola prehustená inžinierskymi sieťami pod povrchom, maximálne funkčné miesto pre šport a relax.

 

„Práve vonkajší areál Krytej plavárne na Štiavničkách bol počas Európskeho olympijského festivalu mládeže koncom júla Fan zónou, kde mohli Banskobystričania a návštevníci mesta na veľkoplošnej obrazovke sledovať výkony mladých chlapcov a dievčat. Bolo to miesto, kde vládla počas celého týždňa neopísateľná atmosféra. Som rád, že stavebnými prácami sa nám podarilo vytvoriť kvalitný a pekný priestor, za ktorý sme sa nemuseli hanbiť. Verím, že teraz bude slúžiť pre našich športovcov, športové kluby i pre všetkých návštevníkov,“ hovorí primátor Ján Nosko.

 

V rámci obnovy pribudli nové lavičky, smetné koše a prístrešok na ochranu prameňa. Súčasťou úprav bolo aj dovybavenie terasy plavárne prepojenej schodiskom na spevnené plochy parkoviska. V záverečnej fáze sa vymenilo pôvodné staré oplotenie za nové, ošetril sa oporný múr svahu za plavárňou, a taktiež pribudla doplnková krovinová zeleň.
„Okrem revitalizácie okolia plavárne, kde sme kládli dôraz na to, aby tu vznikol dostatočný priestor pre športovú prípravu, predovšetkým plavcov a ich kondičné tréningy, boli zmodernizované aj vnútorné priestory. Pribudlo v nich príslušenstvo potrebné pre organizáciu vrcholových plaveckých súťaží na medzinárodnej úrovni, vymenil sa elektronický systém vstupov návštevníkov, osvetlenie bazénovej haly a núdzové osvetlenie vrátane záložného zdroja. Rekonštrukciou prešla aj vyrovnávacia nádrž relaxačného bazéna a vymenené boli zastaralé parné generátory parnej sauny. V rámci ostatných drobných stavebných opráv išlo o výmenu poškodených obkladov, dlažby a opotrebovanej sanity,“ dopĺňa Dušan Argaláš, predseda predstavenstva MBB, a. s.